Ile pieniędzy oszczędzisz rzucając palenie, czyli o papierosach, e-papierosach i innych alternatywach

Chyba większość z was, spróbowała kiedyś przysłowiowego „dymka”, a jeżeli ty nie należysz do tej grupy, to się chwali, jak najbardziej. Palenie papierosów, to oczywiście indywidualna sprawa każdego z was, jest to świadomy wybór, więc nie zamierzam prawić wam morałów, odnośnie szkodliwości papierosów i ich wpływu na zdrowie. Nie po to tutaj jesteście 🙂 Dzisiaj poruszymy kwestię ściśle związaną z finansami i tym, jak rzucenie palenia, może pomóc ci w ograniczeniu wydatków.

Większość z was zapewne, zna poniższy tekst, który od dawna już, krąży w Internecie i nie tylko:

– Palisz?
– Tak.
– Ile paczek dziennie?
– Trzy.
– Ile kosztuje jedna?
– 12 zł
– Od dawna palisz?
– Od 20 lat.
– Uśredniając, wydajesz 36 zł dziennie na papierosy, co daje 13140 zł rocznie. W ciągu ostatnich 20 lat wypaliłeś 262 800 zł. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że kiedyś papierosy były tańsze, nie uwzględniamy przecież kosztów inflacji, itp. Możemy więc założyć, że to faktycznie przybliżone wydatki?
– Zgadza się.
– Czy wiesz, że gdybyś odkładał te pieniądze w banku na oprocentowanym rachunku oszczędnościowym, mógłbyś kupić sobie za to nowiutkie Porsche?
– Palisz?
– Nie.
– Gdzie twoje Porsche?

Jasne – jeśli ktoś nie umie umiejętnie oszczędzać, to wiadomo, że prędzej wyda te pieniądze na coś z reguły zbytecznego, niż je odłoży. Ale, jeśli do skarbonki wrzucisz codziennie równowartość swoich wydatków na papierosy… kalkulacje są jasne i przejrzyste. Ja niestety paliłam i często- w późniejszym okresie czasu – nadal zdarzały mi się chwilę słabości. 🙂 Sama dobrze pamiętam, jak kosztowny, to jest nałóg, i ile zyskałam na odstawieniu go, więc z własnego doświadczenia, mogę powiedzieć wam, jaka jest różnica, od kiedy nie palę. Papierosy są jednym z najbardziej opodatkowanych produktów – nie da się tego ukryć. Kiedyś paczka papierosów kosztowała mniej niż 10 zł. Na tę chwilę, 15 zł za paczkę papierosów to już standardowa cena… I nie zapowiada się, aby fajki staniały.

 

Ok – żeby nie było, że bierzemy pod uwagę jedne z najdroższych papierosów. 🙂

Załóżmy, że paczka kosztuje około 13 zł. Średnio, miesięczny koszt papierosów wynosi, w tym przypadku około 400 zł. Rocznie jest to plus minus 4700 zł – za taką kwotę możesz jechać na full wypas wakacje, kupić naprawdę dobry telewizor, albo ufundować sobie jeden z najlepszych telefonów.

Niektórzy argumentują, że nie palą całej paczki dziennie, więc i tak jest to duża oszczędność finansowa. Jednak, nawet jeśli paczka wystarczy ci na około 4 – 5 dni, rzucając papierosy, zaoszczędzisz rocznie około 900 zł – za co wielokrotnie możesz zatankować bak lub zafundować sobie …. Mnóstwo innych przyjemności 🙂

Licząc, że palisz połowę paczki dziennie, po 10 latach, koszt twojego nałogu sięga ponad 20 tys. zł… Jeśli palisz paczkę dziennie, jest to już ponad 40 tys. zł…

A dla oddanych zwolenników palenia – nawet jeśli ograniczysz się do dwóch papierosów dziennie, oszczędzisz nawet do 50 zł miesięcznie. Rocznie wyniesie to około 600 zł. 🙂

Oczywiście, warto do tych kosztów dodać jeszcze inne, związane z paleniem – zapalniczki, zapałki, gumy do żucia. Te koszty jednak nie dotyczą każdego – niektórzy kupują miesięcznie cały wymieniony powyżej zestaw, inni tylko np. zapalniczkę, a niektórzy idąc po kosztach – zapałki. To również jest sprawa indywidualna. Więc do wydatków na papierosy dochodzi plus minus 45 zł.

E-PAPIEROS?

Wiadomo, że rzucanie papierosów z dnia na dzień często jest niewykonalne… niektórzy lekarze sami zalecają, aby odstawiać je stopniowo, albo szukać innych alternatyw. Szok dla organizmu może być zbyt wielki 🙂  Czasami dobrym rozwiązaniem jest e-papieros. Tutaj również nie będę poruszać kwestii zdrowotnej, ponieważ na ten temat są sprzeczne opinie, a również nie po to czytacie ten tekst. Jego wahają się w różnym przedziale. Czasami kupisz go nawet za mniej niż 100 zł np. na Allegro.

Szacując – koszt 30 mililitrów olejku wynosi około 43 zł. Oczywiście, są również tańsze i droższe olejki, ale musimy przyjąć jakąś szacunkową cenę.

Rocznie, jeśli wykorzystasz 30 ml miesięcznie, to całościowe koszty, wraz z zakupieniem e-papierosa sięgałyby około 700 zł – w zaokrągleniu.

Jeżeli jednak ograniczysz się do 10 mililitrów ( cena około 20 zł ) koszt znacznie zmaleje.

Warto wspomnieć też o dodatkowych kosztach związanych z e-papierosem ( grzałka około. 7 zł, wymienia się ją średnio na 1 – 2 miesiąca, czyli rocznie około 110 zł. ) W tej sytuacji, w ostatecznym rozrachunku, e-papieros wynosi cię około 900 zł. Widzisz różnicę?

Tradycyjne papierosy – około 4700 zł na rok

E-papieros – około 900 zł na rok

Różnica jest. 🙂 Spora. 🙂  I absolutnie nie chodzi o to, aby każdy grosz skrupulatnie odkładać do skarbonki. Za tydzień niepalenia zrób sobie nagrodę – kup tabliczkę czekolady i zjedz. Całą. 🙂 Zamiast 15 zł wydanych na paczkę dziennie, zabierz po 4 dniach niepalenia rodzinę do kina. Wszystko trzeba robić z głową i nie popadać w skrajności.

ALTERNATYWA

Najbardziej cieszyłabym się – jakby ten artykuł – pomógł wam, w rzuceniu papierosów definitywnie. Ale niektórzy mogą – mimo wszystko – mogą mieć z tym problemy. Czasami alternatywą jest robienie własnych papierosów. Kupując samemu tytoń, gilzy i nabijarkę można oszczędzić troszkę większą sumę pieniędzy, ale – wydatek i tak jest spory.

Szacując, przykładowo:

Paczka tytoniu odpowiadająca 1 paczce zwykłych papierosów, to od 5.00 do 6.00 zł.

Bibułki to złotówka za 50 sztuk. Powiedzmy, że 40 groszy na paczkę.

Szacując zatem – 40 groszy bibułki + 5,60 zł za lepszy tytoń = 7 zł 10gr za „paczkę” skręconych papierosów.

Jakby nie patrzeć – jest to praktycznie o połowę mniej niż za paczkę fajek ze sklepu. Wybierając mniejsze zło finansowe, może to nie jest najgorsze rozwiązanie.

Mam nadzieję, że ten tekst pomógł ci, podjąć słuszną decyzję na temat papierosów, a może wyślesz go komuś znajomemu, komuś kto boryka się z „papierosowym problemem”? Im więcej osób pozna pozytywne skutki finansowe rzucenia fajek, tym lepiej! Ogólnie jakby nie patrzeć – papierosy wyszły już z mody. 🙂