Intercyza – wszystkie praktyczne informacje i czy warto ją podpisać?

Dzisiaj trochę na inny temat, krótki wpis, który może zainteresować wiele osób planujących małżeństwo lub będących już w związku małżeńskim. Intercyza – słowo, które u wielu ludzi budzi niewytłumaczalną grozę. 🙂 Chociaż termin ten kojarzy się głównie z bogactwem i majątkiem, nie musi on dotyczyć tylko zamożnych małżonków, lecz głównie przezornych i myślących o tym „co by było gdyby…”. Intercyza wcale nie wiąże się z brakiem zaufania i podejrzliwością, lecz z dbaniem o swoje mienie i zdroworozsądkowym podejściem do codziennych spraw. Oczywiście jest to indywidualna sprawa każdego z was i dla wielu osób będzie to jednak przejaw nieufności wobec partnera, ale my zajmiemy się praktyczną stroną tego zagadnienia, a nie dyskusją na temat poglądów. 🙂 Zapraszamy do lektury! 

INTERCYZA – Z CZYM TO SIĘ JE?

Intercyza to nic innego jak podpisanie u notariusza, umowy majątkowej małżeńskiej przed lub po ślubie. Istotne jest to, że intercyza, która jest zawarta przed ślubem, obowiązuje dopiero po formalnym zarejestrowaniu związku. W Polsce, po zawarciu związku małżeńskiego, automatycznie powstaje wspólnota majątkowa małżonków, w przeciwieństwie do większości krajów europejskich, w których praktykuje się ustawowo rozdzielczość majątkową. Dla doprecyzowania warto wspomnieć o tym, co przede wszystkim, wchodzi w skład wspólnoty majątkowej: 

 • Wynagrodzenie za pracę oraz inne dochody, które pochodzą z zarobków każdego z partnerów 
 • Dochody uzyskiwane z majątku wspólnego małżonków, ale również z majątku osobistego każdego z nich, w tym odsetki z produktów oszczędnościowych w banku 
 • Przedmioty zakupione przez każdego z małżonków indywidualnie, w trakcie trwania małżeństwa np. samochód, sprzęt AGD itd.  

W skład wspólnoty majątkowej nie wchodzą – między innymi – prawa twórcy ( np. prawa autorskie ), nagrody za osobiste osiągnięcia małżonków, odszkodowania, osobiste przedmioty np. odzież i dobra nabyte przed ślubem, jak i głównie dobra nabyte przez darowiznę, dziedziczenie lub zapis – ale o tym dokładniej później.  

Oczywiście, żeby nie było wcale tak łatwo – istnieje kilka rodzajów umowy majątkowej małżeńskiej. 

 • Rozszerzenie wspólności majątkowej – praktycznie pozbawia małżonków majątku osobistego, ponieważ partnerzy ustalają, że do wspólnego mienia wchodzą właśnie te przedmioty, które należą do ich majątków osobistych, nawet te najbardziej prywatne, jak np. samochód małżonka 🙂 
 • Ustanowienie rozdzielności majątkowej – jest to zniesienie wspólnoty majątkowej – przez taką umowę nie funkcjonuje pojęcie wspólnego majątku, partnerzy mogą swobodnie rządzić swoimi dobrami. 
 • Ograniczenie wspólnoty majątkowej – w ten sposób małżonkowie dokonują wyboru, jakie przedmioty wyłączyć ze wspólnego majątku. Wyłączone przedmioty i dobra stają się automatycznie dobrem osobistym partnera. 
 • Ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków – jedna z korzystniejszych opcji dla mniej zarabiającego partnera. W przypadku rozwodu ta ze stron, która w trakcie trwania małżeństwa zarabiała mniej (np. kobieta zajmująca się dziećmi ), może na drodze sądowej żądać wyrównania majątków. 

No cóż, intercyza może nie jest koniecznością, ale patrząc na statystyki rozwodów, nie wygląda to zbyt ciekawie. Już w 2011 roku Fundacja Mamy i Taty zleciła badania, które udowodniły, że w największych miastach w Polsce rozwodziło się… co drugie małżeństwo! Statystyki z 2017 roku wykazują, że w Polsce było zawarte prawie 193 tys. małżeństw, ale rozwodów było ponad 65 tysięcy. To ponad 2 tysiące więcej niż w roku 2016. Z roku na rok jest coraz gorzej – nie wygląda to zbyt optymistycznie.  

Chociaż intercyza ma swoje zalety, należy pamiętać o tym, że jeśli planujesz z partnerem wspólny kredyt, w przypadku intercyzy, możesz o tym zapomnieć. Małżonkowie nie mogą zaciągać wspólnie kredytów, a w przypadku starania się o niego lub dotację uwzględnia się tylko majątek wnioskodawcy. W dodatku, małżonkowie tracą też prawo do wspólnego rozliczania podatku dochodowego. Zdarza się, że brak możliwości wypełnienia wspólnego PIT-a jest \niezbyt korzystny, kiedy występuje znaczna dysproporcja w zarobkach. 

JAK WYGLĄDA PODPISANIE INTERCYZY?

Okej – jak wygląda sporządzenie takiej umowy i w jaki sposób się odbywa?  

 • Partnerzy muszą wybrać się do kancelarii notarialnej 
 • Intercyza musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. 
 • Przy sporządzaniu intercyzy oczywiście wymagana jest obecność obojga wnioskujących, którzy potwierdzają swoje tożsamości dowodami osobistymi.  
 • W przypadku kiedy umowa jest zawierana po ślubie, notariusz potrzebuje również skróconego aktu małżeństwa. 

 Zawarcie intercyzy przed ślubem to koszt w wysokości około 400 – 500 złotych. 

Trochę drożej wygląda już intercyza po ślubie (zawarcie majątkowej umowy małżeńskiej). Taksa notarialna jest zależna od wartości majątku. Do tego dochodzi konieczność zapłaty podatku VAT w wysokości 23%. Małżonkowie muszą zapłacić też za odpisy aktu notarialnego. 

 INTERCYZA – SZCZEGÓŁY

 Większość z was zapewne najbardziej interesuje to, jak intercyza ma się do długów współmałżonka, dziedziczenia, darowizny itd…  

 DZIEDZICZENIE:  

Intercyza nie zmienia prawa do przejęcia majątku po zmarłym współmałżonku. Intercyza to umowa cywilna, która działa tylko za życia. Prawo do nadawane jest z mocy ustawy. Oczywiście zupełnie inaczej sytuacja wygląda, kiedy spadkodawca spisał przed śmiercią testament i nie uwzględnił w nim swojego życiowego partnera. W tym przypadku najważniejszy jest zapis w testamencie.  

DŁUGI: 

Intercyza to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed odziedziczeniem długów po współmałżonku. Trzeba jednak pamiętać o istotnych kwestiach. Zasada ta nie obowiązuje kiedy: 

 • Długi powstały przed sporządzeniem intercyzy – jeśli partner zadłużył się w 2017 roku, a podpisał intercyzę w 2018 roku, niestety ta druga strona mimo wszystko zostaje obciążona długami sprzed intercyzy. 
 • Wierzyciele muszą być poinformowani, że dłużnik ma rozdzielność majątkową ze swoim wybrankiem/wybranką.

A ty jakie masz zdanie na temat intercyzy? Jest potrzebna czy może wręcz przeciwnie? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami w komentarzu, może uda ci się pomóc osobom, które właśnie rozważają tę kwestię 🙂