Kupować za gotówkę czy na raty 0%?

Zakup nowego sprzętu agd/rtv czy samochodu to bardzo przyjemna sytuacja. Dzięki niej możemy otrzymać lepiej jakości urządzenia np. telewizje w lepszej jakości. Wiele ofert znacznie ułatwia to zadania, a dodatkową zachętą są popularne raty 0%. Czym tak właściwie one są ? Jakie niosą ze sobą możliwości ? Co warto wybrać ? Odpowiedzi na te pytania oraz przydatne porady, które pomogą dokonać wyboru w dalszej części tekstu.

Kupowanie na raty 0%

Porównując oba sposoby kupowania, w pierwszej kolejności należy uściślić — co oznacza termin „raty 0%” Jest o określenie rozłożenia płatności na raty, ale bez dodatkowego — typowego dla pożyczek oprocentowania. Najczęściej spotkać się z nim możemy w sklepach elektronicznych, w których dostajemy sprzęt, a nie gotówkę.

Kupowanie na raty 0% jest w praktyce wzięciem kredytu. W zamian otrzymujemy sprzęt, a nie gotówkę i nie ponosimy kosztów z tytułu oprocentowania. Jeśli zakupimy sprzęt za 1000 zł i wybierzemy 10 rat, to przez 10 miesięcy musimy uregulować 10 rat po 100 zł. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, nie płacimy żadnych dodatkowych kosztów.

Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe, gdyż nie musimy mieć gotówki na sprzęt od razu. Jest to bardzo pomocne w sytuacji, gdy zepsuła się nam lodówka czy laptop i chcemy zakupić je od razu. Z tego sposobu możemy skorzystać również, gdy urządzamy nowe mieszkanie i potrzebujemy kilku sprzętów. Branie kredytu na sprzęt wymaga również dyscypliny finansowej i dobrego zarządzania budżetem. Nie Przeliczenie obciążenia w postaci comiesięcznych rat i wzięcie zbyt wielu kredytów może spowodować utratę płynności finansowej.

Choć raty 0% dają dużo możliwości, należy przy wyborze tego sposobu zakupu uważać na kilka elementów. Pierwszym z nich są koszty przelewów raty. Płacąc kilka złotych przez 2 -3 lata na poczcie możemy stracić nawet kilkadziesiąt złotych. Pewną niedogodnością jest też pilnowanie terminów spłaty, których przekroczenie może wiązać się z kosztami windykacyjnymi i nieprzyjemną sytuacją. Nieco problematyczne może być też konieczność posiadania zdolności kredytowej. Tak jak w przypadku pożyczki bankowej sprawdzana jest nasza historia kredytowa.

 

Kupowanie za gotówkę

Zakup sprzętu za gotówkę to zdecydowanie najbardziej komfortowe rozwiązania. Dokonując płatności oraz przy kasie nie wiążemy się ze sklepem żadnymi umowami, oraz mamy jasną sytuację finansową. Ten sposób płatności ma również duży plus w postaci rabatu na sprzęt. Dokonując zapłaty pieniężnej, możemy wybierać spośród wielu promocji w sklepie, które mogą sięgać nawet 20%- 30% co jest niemożliwe w przypadku rat. Zakupy za gotówkę są też o wiele prostsze i umożliwiają kontrolę wydatków.

Kupowanie za gotówkę należy wybierać również w przypadkach, kiedy nie mamy ustabilizowanej sytuacji finansowej oraz zarobkowej i nie wiemy jaki dochód osiągniemy za kilka miesięcy. Dotyczy to szczególnie osób pracujących na umowy zlecenia czy freelancerów.

 

Kupować za gotówkę czy na raty 0%?

Niestety nie ma konkretnej i najlepszej odpowiedzi na to pytanie, która jednoznacznie określałaby najlepsze rozwiązanie. Obie metody niosą ze sobą pewne korzyści i to właśnie nimi powinniśmy kierować się przy wyborze metody płatności. Kupowanie na raty 0% będzie dobrym sposobem, gdy musimy lub chcemy kupić kilka rzeczy i natychmiastowa płatność byłaby odczuwalna w domowym budżecie. W takim wypadku za niewielką miesięczną ratę otrzymamy dwa lub trzy sprzęty, które będziemy mogli natychmiast użytkować. W takiej sytuacji nie musimy martwic się o dodatkowe opłaty w postaci oprocentowania, co znacznie ułatwia podjęcie decyzji. Takie raty polecane są osobom, które prowadzą budżet domowy i dobrze zarządzają wydatkami domowymi. Oprócz korzyści takie rozwianie możne być niebezpieczne dla tych, którzy nie planują wydawania pieniędzy. Może to spowodować nagromadzenie się kilku rat i problemy finansowe.

Kupowanie za gotówkę jest wskazane osobom, które lubią mieć jasną sytuację w portfelu i nie mieć zobowiązań. Rozwiązanie takie pomaga utrzymać jasną sytuację finansową i nie komplikować wydawania gotówki. Choć raty 0% są korzystne ze względu na brak oprocentowania, wymagają odpowiedniego zarządzania budżetem domowym. Jeśli tego nie robimy i nie planujemy w szczegółowy sposób wydatków lub mamy problem z utrzymaniem dyscypliny finansowej — lepiej nie rozpoczynać płatności z opóźnionym terminem, tylko nabywać wszystko na bieżąco i za gotówkę — np. wcześniej odłożona.

Share