Zakup mieszkania na wynajem – czy to się opłaca?

Zakup mieszkania na wynajem to forma lokowania kapitału, która cieszy się coraz większą popularnością. Przychody z tytułu najmu są obecnie o wiele bardziej opłacalne niż wszelkiego rodzaju lokaty czy rachunki oszczędnościowe. Trzeba jednak pamiętać jednak o tym, że kupno lokalu pod wynajem to także duże ryzyko. Do ceny zakupu należy przy tym doliczyć koszty wykończenia mieszkania i jego ewentualnych remontów. Od czasu do czasu zdarzają się także wydatki nieprzewidziane. Dlatego, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie, warto się do tego wcześniej w odpowiedni sposób przygotować.

Plan

Na samym początku dobrze jest opracować plan inwestycyjny. Im jest on bardziej szczegółowy, tym oczywiście lepiej. Należy określić w nim wysokość posiadanego kapitału, który zostać może przeznaczony na kupno mieszkania. Czasami trzeba zapoznać się także z ofertami kredytowymi poszczególnych banków i wybrać opcję najlepszą dla siebie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie symulacji ekonomicznej. Uwzględnia się w niej zakładane dochody, koszty remontu czy opłacania czynszu. Zakup mieszkania pod wynajem nie zawsze przynosi dochody i zyski przez cały czas. Czasami nie ma bowiem lokatorów i wszystkie wydatki trzeba pokrywać z własnej kieszenie. Dlatego warto pamiętać o odpowiedniej rezerwie finansowej. W przeciwnym wypadku można opaść w niemałe kłopoty.

Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie pod wynajem?

W dużym stopniu dochodowość wynajmu mieszkania zależy od jego specyfiki. Jeśli jest ono dobrze ulokowane i wyposażone, można liczyć na dość duże zyski z tytułu wynajmu. Dlatego do zakupu należy przystąpić na spokojnie i poszukać atrakcyjnej oferty.  Niekiedy inwestorzy poświęcają na poszukiwanie odpowiedniego mieszkania wiele miesięcy. Kluczem do sukcesu jest bowiem znalezienie lokalu w atrakcyjnej cenie, a przy okazji o dobrej lokalizacji i w dobrym stanie. To jednak wymaga sporo czasu i cierpliwości.

Niektóre osoby decydują się w tym przypadku na pomoc ze strony agencji nieruchomości. Dysponują one bowiem dość szeroką bazą ofert i pomagają w negocjowaniu ceny. Z drugiej strony  pobierają prowizję, co podnosi całkowity koszt inwestycji.

Finansowanie zakupu

Niektóre osoby nie posiadają odpowiednio wysokich oszczędności i muszą podczas zakupu mieszkania pod wynajem posiłkować się kredytem hipotecznym. W tym przypadku trzeba dokładnie porównać oferty poszczególnych banków.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy pośrednika finansowego, którego zadaniem jest wybranie najlepszej oferty na rynku. Co ciekawe, wynagrodzenie pośrednika jest zawsze wypłacane przez bank. Klient nie musi mu więc płacić zupełnie nic. Tutaj warto się jednak upewnić, że rata miesięczna nie będzie zbyt dużym obciążeniem finansowym. Nieodpowiednie wyliczenia mogą bowiem w przyszłości skutkować kłopotami finansowymi.

Wynajem mieszkania

Niekiedy znalezienie odpowiedniego najemcy zajmuje wiele miesięcy. Potem trzeba oczywiście podpisać z nim stosowną umowę. Nie można przy tym zapomnieć o kwestii podatków. Dobrze sporządzona umowa to w tym przypadku klucz do sukcesu. Dobrym rozwiązaniem jest jej ograniczenie czasowe i wprowadzenie kaucji. Najpopularniejsze są umowy na rok lub dwa lata z miesięcznym okresem wypowiedzenia, który jest korzystny dla obu stron.

Za wynajem mieszkania płaci się podatek ryczałtowy w wysokości 8,5%. Dotyczy to osób prywatnych.  Przedsiębiorców obowiązuje podatek liniowy.

Zakup mieszkania pod wynajem –  czy to się opłaca?

W praktyce zakup mieszkania pod wynajem może być bardziej opłacalny niż inwestycja w lokaty bankowe. Jednak przygotowanie takiej inwestycji zabiera sporo czasu. Wcześniej trzeba bowiem zapoznać się z rynkiem. Zakup mieszkania pod wynajem to tak naprawdę inwestycja długoterminowa, która zwraca się po latach. Trzeba przy tym pamiętać o pozostawieniu sobie pewnej rezerwy finansowej z myślą o nieprzewidzianych wydatkach.

Z czasem ceny nieruchomości mogą wzrosnąć. Jednak możliwe jest także ogólne zmniejszenie ceny najmu. W takiej sytuacji inwestycja może stać się mniej dochodowa. Okazuje się więc, że określenie opłacalności zakupu mieszkania na wynajem jest trudne do oszacowania. W większości przypadków się to jednak opłaca.

 

 

 

Share