Ile kosztuje jedzenie dla 4-osobowej rodziny

Koszty życia, a więc wydatki na zaspokojenie podstawowych potrzeb rodziny z reguły są wysokie. Największy udział mają tu koszty jedzenia, a im większa rodzina, tym koszty te jeszcze rosną. W przypadku czterech osób, w skład których wchodzi dwoje dorosłych i dwoje dzieci, koszty miesięcznego wyżywienia mogą sięgać około 2000 zł. Jednakże, różnić się one będą w zależności od trybu życia rodziny, liczby i ilości spożywanych posiłków czy miejsc, w których posiłki te jedzą.

Przede wszystkim należy więc dokonać podstawowego podziału:

  • jedzenie w domu – to podstawowa grupa wydatków w przypadku większości rodzin. Grupa ta obejmuje wszystkie koszty ponoszone na żywność gotowaną i przygotowywaną w domu. Jeśli rodzina stołuje się jedynie w domu i samodzielnie przyrządza posiłki, będą najniższe, jednak i tu przewyższać mogą 1500 zł. – szczególnie, jeśli uwzględnimy wszelkie (teoretycznie zbędne) przekąski, jak ciastka, gazowane napoje, lody,
  • jedzenie w pracy/na mieście – zakładając, że dwoje dorosłych członków rodziny pracuje, z reguły dochodzą koszty obiadów spożywanych w pracy. Jeśli są to jedynie kanapki przygotowane w domu, dodatkowe koszty będą niewielkie. Jeśli jednak rodzina każdego dnia wydaje kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych na posiłek zamówiony w restauracji, koszty samych obiadów sięgać mogą nawet 1000 zł. miesięcznie,
  • jedzenie w szkole – do wydatków na jedzenie wliczyć należy również posiłki i przekąski, które dzieci zabierają do szkoły. Podobnie, jak w przypadku rodziców, jeśli zapakują do szkoły przygotowaną w domu kanapkę i jabłko, koszty nie będą odczuwalne. Jeśli jednak najmłodsi członkowie rodziny uczęszczać będą do szkolnej stołówki, wydatki wzrosną o około 200 zł.,
  • wyjście na miasto – do posiłków spożywanych w domu, pracy czy szkole, dochodzą również wszelkiego rodzaju rodzinne wyjścia do pizzerii, na lody czy do kina, gdzie najmłodsi zwykle sięgają po słone przekąski. Wyjścia takie nie odbywają się codziennie, jednak uwzględniając je około raz w tygodniu – do wydatków z rodzinnego budżetu doliczyć można kolejne 200-300 zł.

Jak można więc zauważyć, miesięczne wydatki na jedzenie 4-osobowej rodziny uzależnione są od stylu jej życia. Doliczyć tu też można wszelkiego rodzaju używki, jak alkohol i papierosy, które podwyższą koszty o kolejne kilkaset złotych. Najwięcej wydatków na jedzenie wiąże się jednak z okresami świątecznymi. Wówczas, mogą one wzrosnąć nawet dwukrotnie. Koszty jedzenia zwiększają też różne przekąski spożywane w domu, szkole czy na mieście, na które miesięcznie możemy wydać nawet 500 zł. Jednak w przypadku rodziny z dziećmi, koszty te mogą być nieuniknione, gdyż najmłodsi chętnie sięgają po czekoladę, batony, chipsy, napoje czy lody. Takich małych przyjemności z reguły nie odmawiają sobie także rodzice.

Ponadto, miesięczne koszty wyżywienia 4-osobowej rodziny z reguły nie różnią się w zależności od regionu, który rodzina ta zamieszkuje. Wyjątkiem są jednak rodziny rolnicze, które utrzymują się z produktów samodzielnie wyhodowanych. W przypadku takich rodzin koszty życia znacznie spadają – nawet o połowę w stosunku do rodzin, które produkty do przygotowania śniadania, obiadu i kolacji muszą zakupić.

Zdecydowana większość osób własnego jedzenia jednak nie wytwarza i wszystko musi nabyć. Sytuację utrudniać też może inflacja, powodująca, iż życie stanie się jeszcze droższe. Jak więc oszczędzać na kosztach jedzenia? Aby płacić mniej warto wprowadzić kilka zasad:

  • twórz listy zakupów i kupuj tylko to, co jest niezbędne,
  • kupuj w tanich marketach i szukaj promocji,
  • korzystaj z programów lojalnościowych, pozwalających na obniżenie kwoty rachunku o kilka procent,
  • unikaj robienia zakupów całą rodziną, szczególnie z dziećmi, które z pewnością domagać się będą zakupu słodyczy czy innych przekąsek,
  • nie kupuj na zapas, gdyż wówczas część jedzenia, za które zapłaciłeś, może się zmarnować,
  • unikaj jedzenia na mieście.

Powyższa lista stanowi podstawę do rozpoczęcia oszczędzania. Warto jednak pamiętać, by nie kupować jedynie zbędnych do życia produktów, które nie dostarczają człowiekowi składników odżywczych. Jedząc w domu, zabierając kanapki do pracy czy ograniczając wyjścia na kebab i pizzę, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Warto więc pilnie analizować wydatki, a korzyści z pewnością będą zauważalne.

Share