Oszczędzanie wody: ile można zaoszczędzić na prysznicu?

Prysznic – dla jednych po prostu szybka kąpiel, dla innych także chwila relaksu po lub przed ciężkim dniem, a także sposób na ochłodę i poprawę samopoczucia zwłaszcza w upalne dni, kiedy żar dosłownie leje się z nieba. Pewnie jednak rzadko zastanawiamy się, ile ta przyjemność kosztuje nas w skali miesiąca czy roku. Zwykle winą za generowanie opłat za wodę obarczamy częste pranie czy też zmywanie naczyń. Pomijamy w rachunkach prysznic, który stał się dla nas tak naturalną czynnością, że prawie nie zwracamy na to uwagi. Jeśli jednak płacimy wysokie rachunki za wodę warto, a nawet trzeba przyjrzeć się naszym nawykom w tym względzie. Okazuje się bowiem, że jest to sfera, gdzie można poszukać oszczędności dla całego budżetu domowego.

Zdecydowana większość z nas bierze prysznic codziennie, a więc 365 razy w roku. Bywa, że zwłaszcza latem, zdarza się to więcej niż raz dziennie. Jeśli te ilości pomnożymy przez liczbę członków naszej rodziny, otrzymujemy całkiem pokaźne liczby, za którymi stoją konkretne pieniądze! Czas trwania takiej kąpieli prysznicowej to średnio 10 minut. W zależności od upodobań, potrzeb i pory roku zużywamy podczas tych 10 minut mniejszą, bądź większą ilość ciepłej i zimnej wody. Przyjmuje się, że średnio jest to 48 litrów (0,048 m3) zimnej wody i 79 litrów (0,079 m3) ciepłej wody na jeden prysznic. W sumie jest to więc aż 127 litrów wody na każdą osobę w rodzinie. Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków w naszym kraju w 2018 roku to 10,12 zł. Koszty te mogą być nieco mniejsze lub większe w zależności od województwa. Do tego należy doliczyć także koszt podgrzania 1 metra sześciennego ciepłej wody, który szacuje się na średnio 16,60 zł / m3. Otrzymujemy więc wynik 26,72 zł za 1 m3 ciepłej wody. Koszt jednego prysznica wyniesie więc 2,60 zł, co wynika z poniższego zapisu:

cena 1 m3 zimnej wody + koszt podgrzania 1 m3 ciepłej wody: 10,12 + 16,60 = 26,72 zł

koszt zużytej zimnej wody: 0,048 m3 x 10,12 zł = 0,49 zł

koszt zużytej ciepłej wody: 0.079 m3 x 26,72 zł = 2,11 zł

Koszt 1 prysznica: 2,60 zł

Koszt miesięczny w przeliczeniu na 1 osobę: 78 zł

Koszt roczny w przeliczeniu na 1 osobę: 949 zł

Kiedy uświadomimy sobie rozmiary wydatków, na które nie zwracamy na co dzień większej uwagi, czas na wdrożenie planu oszczędnościowego. Naturalnie, nie chodzi o ograniczenie kąpieli, gdyż bez tego trudno byłoby wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie, warto jednak wprowadzić pewne zmiany. Najlepiej zacząć po prostu od skrócenia czasu prysznica. Śmiało możemy 10 minut skrócić nawet o połowę. Za pewne jest to pewne wyrzeczenie, niemniej jednak może przynieść naprawdę dobre efekty, a jest tak naprawdę kwestią przyzwyczajenia. Kolejny krok to niezmniejszenie temperatury wody. Być może to okazać się większą uciążliwością w zimie, kiedy gorący prysznic potrafi nas dobrze rozgrzać w mroźne ranki czy wieczory, jednak nieco niższa temperatura wody nie wywoła znaczącego dyskomfortu, a pomoże zaoszczędzić. Ponadto, badania dowodzą, że regularne branie chłodniejszego prysznica zwiększa odporność organizmu oraz pozytywnie wpływa na naszą skórę i włosy. Kolejnym etapem planu oszczędnościowego powinno być ograniczenie strumienia wody. Odkręcanie kurka na „full” to zdecydowanie nie jest dobre przyzwyczajenie. Warto też zainwestować w odpowiedni typ kranu. Badania dowodzą, że kran z 2 oddzielnymi pokrętłami do zimnej i ciepłej wody zużywa 42 l na minutę, a bateria jednouchwytowa jedynie 12 l.

Kolejne metody na oszczędność mogą na pierwszy rzut oka okazać się nieco błahe, a nawet śmieszne, ale tak naprawdę również wpłyną pozytywnie na oczekiwany efekt, czyli zmniejszenie kosztów zużycia wody. Po pierwsze, zatrzymujmy strumień wody, kiedy mydlimy swoje ciało lub nakładamy żel. W ten sposób zaoszczędzimy nawet kilkanaście litrów wody! Po drugie, umieszczajmy słuchawkę prysznicową bliżej ciała, jeśli strumień wody płynie z większej odległości, woda która dociera do naszego ciała ma niższą temperaturę. Kto lubuje się w ciepłych temperaturach, będzie ją wówczas zwiększał, czyli generował dodatkowe koszty. Wreszcie po trzecie, przybory potrzebne pod prysznicem, np. żel, gąbka, mydło, trzymajmy obok, tak aby podczas sięgania po te rzeczy, nie marnować kolejnych litrów wody.

Reasumując, po wdrożeniu powyższych metod oszczędności możemy ograniczyć wydatki na wodę zużywaną podczas kąpieli prysznicowych nawet o 75% ! W skali roku jest to oszczędność na poziomie kilkuset złotych w przeliczeniu na jedną osobę. Na co przeznaczymy zaoszczędzone pieniądze zależy już tylko od nas samych.

Share