Kategoryzacja wydatków, czyli droga do budżetu domowego

Posiadanie oszczędności jest możliwe, jeśli tylko dobrze się za to zabierzemy. Dzięki temu nie będziemy zbytnio trwonić swoich pieniędzy. Przekonamy się, że nie muszą one zawsze wychodzić z naszego portfela czy konta bankowego. A staje się to możliwe, ponieważ my takie środki finansowe mamy jeszcze bardziej pod kontrolą. W tym celu dobrze byłoby uświadomić sobie, jakie zmiany wprowadzić w swoim budżecie domowym. Możliwe, że jeszcze nigdy nie pozwalaliśmy sobie na jego prowadzenie. Uważaliśmy, że to strata czasu. A przecież tak nie jest. Wręcz przeciwnie. To budżet domowy może sprawić, że swoje finanse będziemy bardziej szanowali i korzystali z nich w taki sposób, jak należy. Starczy nam na pokrycie wszystkich kosztów, a zarazem zaczniemy oszczędzać. Widzimy więc, że warto. Nauczmy się przygotować podstawowym budżet domowy.

Wydatki główne

W nim staramy się ustalać podstawowe wydatki, z którymi spotykamy się w danym miesiącu. To na przykład koszty wynikające z użytkowania pewnego mieszkania, domku jednorodzinnego. Liczą się kosztu wynajmu, czynszu, ścieków, wody, prądu i wiele innych. Warto pozwolić sobie na ich dokładne podliczenie. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jaką sumę środków musimy przeznaczyć na te wydatki główne.

Wliczamy do nich także koszty związane z jedzeniem. A musimy przyznać, że tutaj wydajemy naprawdę poważne pieniądze. Zdarza się, że rodzina 4 osobowa miesięcznie na jedzenie poświęca 2000 zł, a nawet więcej. Aby więc nie przesadzać, to tutaj korzystnie jest zapisywać wszystkie wydatki. A zarazem planować zakupy, na które sobie pozwalamy. Dzięki temu widzimy, kiedy moglibyśmy pozwolić sobie na zachcianki, a kiedy należałoby już z nich zrezygnować.

Samochód i transport

Jeśli posiadamy samochód, to każdego miesiąca ponosimy w jego kierunku pewne koszty. Podobnie jest, gdy korzystamy z usług transportu komunikacji miejskiej. W takim momencie warto byłoby jeszcze skupić się na oszczędnej jeździe samochodem. Jak i korzystaniem z transportu miejskiego tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Jeśli więc możemy się czasami przejść czy dojechać rowerem, to również na coś takiego się decydujemy.

Świnki na podróże i zwiedzanie

Każda rodzina powinna starać się poświęcać czas na wypoczynek. Na przykład zwiedzając pewne kraje, nowe zabytki i decydując się na różnorodne atrakcje turystyczne. Takich możliwości jest naprawdę wiele. Znajdują się one nie tylko w naszym kraju, ale również poza jego granicami. Dobrze byłoby jednak na takie wycieczki regularnie zebrać odpowiednią pulę pieniędzy. Jeśli zaczniemy zbierać odpowiednią sumę każdego tygodnia, miesiąca, to na pewno będziemy bliżej takich celów.

Poduszka finansowa

W naszym życiu dochodzi do różnych sytuacji, czasami nieprzyjemnych. Musimy być wtedy przygotowanie na poniesienie poważniejszych kosztów. Możliwe, że zachowujemy, będziemy mieli wypadek. Musimy się leczyć i przez to ponosić dość poważne koszty rehabilitacji. Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy nie posiadali poduszki finansowej.

Polega ona na gromadzeniu środków, które wykorzystamy, jeśli pojawią się wyjątkowe sytuacje. Kolejna z nich to na przykład moment, gdy zepsuł się nam telewizor bądź samochód na dobre i musimy decydować się na ich wymianę. Na pewno nie chcemy w takim zaciągać kredytów czy innych zobowiązań. Poduszka finansowa świetnie nam w tym pomaga.

Koperty bądź konta bankowe

Jest wiele sposobów na dokładne oszczędzanie i prowadzenie budżetu domowego. Warto, abyśmy w tym kierunku starali się wykorzystać koperty bądź konta bankowe. Możemy na przykład utworzyć wyżej wspomniane 4 pozycje. I następnie po uzyskaniu miesięcznego wynagrodzenia staramy się ustalić część środków przeznaczonych na dom i koszty życia, świnki na podróże, na poduszkę finansową oraz samochód i transport.

Możemy co pewien czas decydować się na zwiększenie takich kopert czy kont bankowych o kilka innych. Na przykład pojawia się ważny cel związany z przygotowaniem prezentu ślubnego bądź organizujemy rocznicę ślubu. Na takie i inne wydarzenia musimy więc zacząć gromadzić odpowiednie środki i warto jest to uczynić jak najwcześniej.

Share