Budżet domowy – czyli jak zacząć oszczędzanie pieniędzy

Budżet domowy, choć nie jest prowadzony przez wszystkich, to jest bardzo przydatnym narzędziem do planowania wydatków oraz oszczędzania pieniędzy. Świadome wydawanie gotówki pozwala rozdysponować dochody w ten sposób, aby wystarczyły na wszystkie potrzeby oraz zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Wiele osób obawia się, że nie potrafi prowadzić takiego budżetu — a jest to bardzo proste. Czym zatem jest domowy budżet ? Jak się go powinno prowadzić ? Dlaczego i jak dzięki niemu możemy zaoszczędzić pieniądze ? Odpowiedzi wraz z przydatnymi wskazówkami poniżej.

Czym jest budżet domowy ?

Budżet domowy to szerokie pojęcie, które kryje w sobie planowanie i rozliczanie dochodów oraz wydatków. Możemy prowadzić go w wersji papierowej, elektronicznej, a nawet w głowie o ile mamy takie predyspozycje. Jego stworzenie nie jest trudne i ma na celu odpowiednie zaplanowanie wydatków w ten sposób, aby w pierwszej kolejności kupować rzeczy ważne oraz aby pieniądze wystarczyły na cały miesiąc.

Pierwszym etapem tworzenia takiego budżetu jest obranie okresu rozliczeniowego — najlepiej miesięcznego. Znacznie ułatwi to cały proces i będzie najbardziej efektywne. Przyjmując, że pensje otrzymujemy 10 każdego miesiąca, możemy wybrać taką datę. Kartkę należy podzielić na dwie części, z których jedna może być nieco mniejsza. Na niej będą znajdowały się przychody. Po wpisaniu pensji oraz innych planowanych przychodów otrzymamy sumę, którą możemy wydać w tym miesiącu.

Na drugiej części kartki spisujemy wszystkie wydatki w postaci czynszu, opłat, sumy, którą chcemy przeznaczyć na jedzenie, czy paliwo. W pierwszej kolejności uwzględniamy najważniejsze wydatki tak — aby nie zabrakło na nie pieniędzy. Odpowiednie planując kwoty, możemy zostać także część na oszczędności, które odłożymy na konto lub do skarbonki.

Dlaczego dzięki budżetowi domowemu zaoszczędzimy ?

Dokładne rozplanowanie budżetu na papierze pozwoli lepiej rozdysponować sumę, za którą musimy przeżyć dany miesiąc. Wynikiem takich obliczeń będzie dokładna kwota, jaka możemy wydać np. na kino, jaką na paliwo a jaką na nowe meble. Dzięki w pierwszej kolejności zarezerwujemy gotówkę na rzeczy ważne, bez których nie możemy się obejść, a pozostałą sumę będziemy mogli wydać na pozostałe i mniej istotne kwestie. Wiedząc, że na kino możemy wydać 100 zł miesięcznie — nie wydamy więcej, a tym samym nie będziemy musieli martwić się o brak pieniędzy na paliwo pod koniec miesiąca.

W ten sposób możemy zaplanować również oszczędności. Rozpoczynając nowy miesiąc, będziemy znali dokładne sumy, jakie będziemy mogli wydawać na poszczególne rzeczy. Jest to bardzo komfortowe i pozwala uwzględnić również oszczędności. Gdy będziemy mieli np. 3000 zł do dyspozycji w danym miesiącu, a uwzględnimy w wydatkach tylko 2500 zł — sumiennie wypełniając budżet, na koniec miesiąca zostanie nam w portfelu 500 zł oszczędności. Nie znając dokładnych sum, często możemy ulegać porywom chwili i kupować niepotrzebne rzeczy. Wiedząc, że chcemy zaoszczędzić daną sumę i nie możemy wydać więcej niż 100 zł na kino — nie wydamy więcej, a na koniec miesiąca otrzymamy nasze 500 zł oszczędności.

Jak zacząć oszczędzanie dzięki budżetowi domowemu ?

Analizując budżet domowy, możemy zastanowić się nad zasadnością kilku wydatków i ograniczyć je. Z pozoru małe sumy liczone razem mogą dać całkiem pokaźną kwotę, a uświadomić sobie możemy to właśnie poprzez prowadzenie budżetu domowego. Pierwszym czynnikiem, na którym możemy zaoszczędzić to opłaty bankowe. Każdy z nas korzysta z konta czy karty płatnicze. Miesięczne opłaty w wysokości 5 czy 10 złotych nie są odczuwalne, ale rocznie jest to ok. 100 zł. Obecnie wiele banków oferuje darmowe usługi, wiec bez problemu możemy zaoszczędzić w ten sposób.

Kolejną możliwością oszczędności jest rozplanowanie zakupów. O ile produkty o krótkim terminie musimy kupować na bieżąco o tyle wodę czy suche produkty można kupić raz na miesiąc. Jednorazowy wyjazd do supermarketu i ich zakup zaoszczędzi nam wielu wyjazdów i duże ilości paliwa.
Bardzo dobrym sposobem na oszczędności są też bilety komunikacji miejskiej. Jeśli w budżecie zarezerwujemy 100 zł czy 200 zł na nie i zauważymy, że tańszy jest bilet miesięczny, możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Z pozoru tak małe sumy wydawane bez namysłu rocznie rosną do wielkich kwot, za które możemy udać się na zasłużony wypoczynek lub kupić sobie ciekawy prezent.

Share