Ile tak naprawdę kosztujesz?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jaka jest wasza wartość netto? Tak, dobrze czytacie. Czołem wszystkim! Dzisiaj pomogę wam dowiedzieć się, ile kosztujecie 😉

Istnieje wiele kalkulatorów i różnych programów, które mogą wam to znacznie ułatwić, aby jednak wyniki były, jak najbardziej wiarygodne i precyzyjne, powinniśmy na własną rękę móc obliczyć tę wartość. To wymaga pewnego zrozumienia, czym ona jest, więc zacznijmy od tego.

CO OZNACZA WARTOŚĆ NETTO?

W skrócie, twoja wartość netto to naprawdę wszystko, co masz w posiadaniu (twoje wszystkie aktywa) minus twoje wszystkie długi (twoje zobowiązania). Aktywa obejmują gotówkę i inwestycje, takie jak, dom i inne nieruchomości, samochody lub cokolwiek innego, co tylko posiadasz. Zobowiązania są tym, co jesteście winni na tych aktywach – w tym kredyt hipoteczny, wszelakie kredyty i zadłużenie u znajomych 😉

Wartość netto jest miarą waszego finansowego zdrowia, ponieważ zasadniczo mówi o tym, co by zostało, gdybyście sprzedali wszystkie swoje aktywa, by spłacić wszystkie swoje długi. Każdy wasz finansowy ruch powinien mieć na celu zwiększenie swojej wartości netto. Oznacza to albo zwiększenie aktywów, albo po prostu zmniejszenie zobowiązań.

 

ZALETY POZNANIA SWOJEJ WARTOŚCI NETTO

Oczywiście świadomość tej wartości może być bardzo przydatna w twoim życiu. Co najważniejsze, poznasz prawdę o  faktycznym stanie swoich finansów. Patrząc prawdzie w oczy, nawet jeśli zarabiasz 10 tysięcy, a wartość twoich długów sięga 7 tysięcy… pora się porządnie zastanowić. 😉 Oczywiście, jest to tylko fikcyjny i wyolbrzymiony przykład, ale jeśli zarabiasz 2 tysiące i masz 1400 zł długów… to już wygląda trochę realniej 😉 Poznanie stanu swoich finansów, potrafi nieźle zmotywować do działania i poprawy swojej sytuacji, a także określić, jak szybko jesteś w stanie odłożyć na swoje plany i marzenia. Jeśli chcesz oszczędzać i poprawić stan swoich finansów, poznanie swojej wartości netto jest konieczne.

JAK OBLICZYĆ WARTOŚĆ NETTO

Obliczanie wartości netto, tak naprawdę jest banalnie proste. Potrzebujesz do tego trochę czasu, trochę papieru potrzebnego do obliczeń i zwykłego kalkulatora.

Krok 1. Zrób listę wszystkich swoich zasobów i ich szacunkową wartość.

Obejmuje to twoje wszelakie oszczędności np. emerytalne, bieżące salda rachunków i salda oszczędności, wszelkie posiadane obligacje, całkowitą wartość posiadanych udziałów, dom i samochody. Wiele osób nie uwzględnia żadnych aktywów fizycznych mniej wartościowych niż samochód, ale możesz to zrobić, jeśli chcesz.

Podczas gdy niektóre z tych zasobów będą miały bardzo konkretne i oczywiste wartości (takie jak wyciąg z rachunku bankowego), inne będą wymagały oszacowania. Pamiętaj, że istotne jest to, ile TERAZ wynosi wartość posiadanej rzeczy ( np. auta ), a nie, ile kosztowało ono 2 lata temu, jak dopiero co, było świeżutko kupowane z salonu.

Stwórz sobie listę o konkretnym tytule MOJE ZASOBY. Poniżej tego, po lewej stronie, napisz sobie, czym jest twój zasób, a po prawej stronie, podaj wartość tego przedmiotu. (W tej części wypisz po prostu wszystko to, co masz: dom, samochód, rower, oszczędności, inwestycje itd.) Dzięki temu obliczenie twojej całkowitej wartości jest znacznie łatwiejsze.

Po wymienieniu każdego zasobu możesz napisz PODSUMOWANIE dużymi literami po lewej stronie, a następnie dodaj liczby. Po uzyskaniu tej łącznej wartości masz całkowitą sumę swoich zasobów.

Krok 2: Zrób listę wszystkich swoich długów.

Teraz wypisz wszystkie sumy pożyczek osobistych, kredyty , kredyty samochodowe, kredyty mieszkaniowe i tak dalej. Podobnie jak w przypadku listy aktywów, warto dać duży nagłówek, który mówi ZADŁUŻENIA, z każdym długiem wymienionym poniżej po lewej stronie i kwotą zadłużenia po prawej stronie.

Po wykazaniu wszystkich długów, napisz PODSUMOWANIE dużymi literami po lewej stronie, a następnie zsumuj wszystkie liczby długów. Jest to całkowita kwota wszystkich Twoich zadłużeń.

Krok 3: Odejmij.

Na koniec odejmij całkowite zadłużenie od wszystkich twoich aktywów.  No i mamy to 🙂 Wynikowa liczba to twoja wartość netto.

Jak często powinno się obliczać swoją wartość netto?

Uważam za przydatne obliczanie wartości netto każdego miesiąca. Twoim głównym celem, powinno być zwiększenie swojej wartości netto, tak by była ona wyższa niż  ona w poprzednim miesiącu. Wiele osób oblicza tą wartość raz w roku. To zależy tylko od ciebie!

JAK POPRAWIĆ SWOJĄ WARTOŚĆ NETTO?

  • Koniec z długami – Prawdą jest, że każda pożyczka to zobowiązanie. A największą głupotą jest branie pożyczki, aby spłacić poprzednią. I tak w koło… Im wyższy dług, tym mniejsza twoja wartość. Taka prawda. 😉
  • Oszczędzaj – tutaj nie będę się rozpisywała, o co chodzi. O oszczędzaniu możesz poczytać w naszych poprzednich artykułach. Szczególnie jeśli chodzi o oszczędzaniu na stałych rachunkach np. za prąd.
  • Zmień coś – np. pracę. Nie zawsze jest to proste. Ale im wyższą masz wypłatę, tym więcej pieniędzy masz do wykorzystania. A może poproś o awans? Czasami nieznaczna zmiana finansowa, przekłada się na poprawę twojego zdrowia finansowego. 🙂

Jeżeli udało ci się policzyć swoją wartość netto i podoba ci się wynik – pogratulować. Jeśli nie – może warto dokładnie przemyśleć swoje wydatki i zadłużenia. Mam nadzieję, że pomogłam, a stan waszego konta, nie spędzi wam snu z powiek. 😉 I pamiętaj, że warto żyć w zgodzie z cytatem:

Bogaci koncentrują się na majątku netto. Biedni koncentrują się na dochodzie z pracy.  T.H. Eker